کارگاه آسیب های اجتماعی، ضرورت شناخت و درمان به همت انجمن سفیران تندرستی در اوز برگزار شد

همایش آسیب های اجتماعی، ضرورت شناخت و درمان با حضور دکتر علی رضایی روانشناس برگزیده و معاون فرهنگی امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان فارس و کشتکار، رئیس گروه مشارکت های اجتماعی اداره کل ورزش و جوانان دوشنبه ۱۳ آبان ماه ۹۸ در تالار فردوسی( خیر یه شیخ عبدالقادر فقیهی) دانشگاه آزاد اسلامی اوز برگزار شد.

 

به دعوت موسسه مردم نهاد سفیران تندرستی و همکاری اداره ورزش و جوانان شهرستان اوز، علی رضایی روانشناس برگزیده و تاثیر گذار در ارتقاء سلامت اجتماعی شیراز شامگاه دوشنبه مورخه ۱۳ آبان ۹۸ در سالن فردوسی دانشگاه آزاد حضور یافت.

 

همایش راس ساعت ۱۸:۰۰ با تلاوت کلام الله مجید توسط قاری صدیقی طلاب مجتمع علوم دینی و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

 

 

احمد جلیلی معلم نمونه آموزش و پرورش مجری این برنامه پربار سخنان خود را با اجرای سروده زیبایی به نام “نه بگو” متناسب با موضوع برنامه آغاز کرد.

 

وی از حضور دکتر علی رضایی و همراهان که اعتباربخش کارگاه شده بودند، قدردانی و مقدم مسئولان شهرستان و منطقه را گرامی شمرد.

 

جلیلی دغدغه والدین دانش آموزان وحس مسئولیت پذیری نسبت به فرزندان وتربیت نسل آینده را ستود.

 

مجری برنامه ابراز امیدواری کرد : در پایان نشست خروجی برنامه به گونه ای باشد که همگی  به آسیب های اجتماعی به شناخت یشتر و مثبت دست یابند.

 

جلیلی از دانشگاه آزاداسلامی اوز که امکانات خودرا بی ملاحظه در اختیار اقشار مختلف و گروه های فعال اجتماعی قرار می دهد، سپاسگزاری نمود.

 

جلیلی، اقدامات و تحولات مثبت سید یوسف حسینی در زمینه امور ورزش و جوانان به ویژه در بحث ورزش را مورد تمجید قرار داد و اظهار امیدواری کرد که استمرار و ادامه این مسیر منتهی به تحولات مثبت در زمینه امور جوانان،ثبت انجمن ها و موسسات مردم نهادی همانند موسسه سفیران تندرستی و افتتاح خانه جوان در اوز توسط دکتر رضایی باشد.

 

 

سید یوسف حسینی رییس اداره ورزش و جوانان اوز، پس از عرض خوشامد به مهمانان( رضایی و کشتکار و … )، مدعوین حاضر در جلسه (محمد رضا رضایی رئیس اداره آموزش و پرورش،مسعود کراماتی شهردار، راه پیما نماینده بخشدار، کارشناسان باقری و شیخ بیگدلی ، فروغ هاشمی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد، والدین دانش آموزان) و تشکر ویژه از مسئولین سمن سفیران تندرستی محمد جهاندیده و عبدالحمید صدیقی که چند برنامه مفید در زمینه سلامت جامعه در سطح شهر اجرا نموده اند، سخنان خود را اینگونه ادامه داد: اصل هدف ما چه در بخش آموزش و ورزش و چه در امور فرهنگی اداره ورزش و جوانان این است که راهی بسازیم که با خود و جامعه و در دنیا در صلح باشیم. وی با اشاره به آیات قرآنی که در ابتدای برنامه قرائت شد گفت: آموزه های دینی ما هم در دستور اول خود دعوت به صلح و آرامش و رواداری داشته تا اینکه دعوت به قتال و جنگ باشد.

وی افزود: برای شناخت آسیب های اجتماعی و آگاهی دادن جهت رفع این آسیب ها لازم است که همایش های این چنینی زیادی برگزار شود ولی انتظار حضور پرشورتری از مردم داریم.

 

 

در ادامه این برنامه، فوزیه توانگر کارشناس ارشد مشاوره توانبخشی و نایب رئیس موسسه همیاران سلامت روان ندای زندگی لارستان تحقیقات میدانی و هدفمند انجام شده در رابطه با پدیده شوم خودکشی در منطقه لارستان که نتیجه زحمات سه ساله وی و همکارانش بود برای اولین بار در این نشست ارائه داد.

 

توانگر با تشکر از علی رضایی که حامی سازمان های مردم نهاد در فارس می باشد؛ خلاصه ای از طرح کشف خودکشی در لارستان که از مرداد ۹۶ آغاز و مرداد ۹۸ به پایان رسیده بود ارائه داد.

 

 

توانگر و همکارانشان برای کاهش سطح خودکشی در منطقه از دانش آموزان ۱۳ تا ۱۸ سال، مصاحبه بالینی و چهار تست و در کنار آن مصاحبه با اولیاء و مدیران مدارس و مشاوران انجام دادند و از بین ۸۲۰ دانش آموز ،۲۰۰ نفر که مشکلات بیشتری داشتند را به صورت هدفمند انتخاب و تست های آنها را تجزیه و تحلیل کردند و یکی از دلایل اصلی این مشکلات، عدم وجود سبک ایمن و پیوند عاطفی بین مادر و فرزند در زمان کودکی بوده است. سلامت عمومی یعنی خوب بودن از نظر جسمی، روحی و اجتماعی که ۲۰۰ نفر افراد انتخابی، دارای سلامت روحی و جسمی نبودند به همین خاطر ابزار خودکشی را آماده حتی وصیت نامه خود را نیز نوشته و اقدام به خودکشی نمودند.

آنان در ادامه تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که چهار عامل اصلی خودکشی در شهرستان لارستان ۱.خشونت ۲. انزوای اجتماعی ۳. فقدان تعامل اجتماعی ۴. خانواده از هم گسیخته می‌باشد.

 

این افراد که اقدام به خودکشی کردند برای رهایی از وضعیت نابسامان خانواده، جلب توجه، فرار از وضعیت زندگی ،فقر فرهنگی منطقه ،مرد سالاری قدرتمند، فضای بسته جامعه، فشارهای مذهبی افراطی حاکم بر شهرستان و فشارهای روانی وارده به فرد مرتکب این پدیده شدند.

 

خودکشی جزو ده عامل مرگ و میر در دنیا است که در ایران نسبت به جوامع غربی کمتر و نسبت به کشورهای خاور میانه بیشتر است.استان فارس جزو ۵ استان کشور است که بالاترین آمار خودکشی را دارد. تعداد خودکشی در زنان بیشتر ولی منجر به مرگ در مردان بیشتر است.ریشه اصلی خودکشی ها در استان فارس روانی،اجتماعی و تربیتی است که شامل طلاق ،اعتیاد ،خشونت بیکاری ، بزهکاری ،تجاوز و … بود . پیشگیری از این آسیب ها کمک بسیار شایانی در حل این معضل خواهد داشت.

روش های خودکشی با استفاده از تیغ، خودسوزی، برق، طناب و بنزین صورت گرفته و کم سوادی یا بی سوادی والدین ،انزوای اجتماعی، وضعیت معیشتی ضعیف، افسردگی ،روابط اجتماعی نامناسب، انزوای ذهنی،وسواس فکری،عدم ارتباط با دیگران ،گوشه گیری ،تنهایی،خشونت و پرخاشگری،بدرفتاری روانی ، خشونت کلامی و جسمی ،کتک زدن از طرف پدر، مادر و همسر ، شخصیت خرد شده ،عزت نفس پایین، ازدواج اجباری،طرد شدن توسط والدین، ازدواج در سنین پایین ،ممنوعیت از تحصیل، قطع کردن وسایل ارتباطی مانند تلفن ،سخت گیری روی پوشش حجاب ،عدم توجه به اعتقادان و اجبار به انجام فرایض دینی،تعارضات جسمی، تجاوز، اختلافات شدید زناشویی،رضایت مندی و نارضایتی پدر غایب ،تعارضات و اختلاف سلایق و علایق بین والدین و فرزند (طرز تفکر مادر سنتی و فرزند مدرن ) الگوپذیری از دوستان در خودزنی،الگو برداری از فضای مجازی و خوانندگان غربی و تاثیر منفی بازیهای نهنگ آبی و …از دلایل اقدام به پدیده خودکشی بود.

 

راهکارهای ارائه شده با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم منطقه:

 

۱. تهیه سند چشم انداز ۵ ساله بر روی مادران باردار

۲. ایجاد تقویم ملی ،بومی و فرهنگی

۳.ایجاد استخر در روستاها

۴.ایجاد مکانهای فرهنگی، تفریحی و ورزشی در روستاها

۵.ایجاد اشتغال برای بانوان توسط خیرین و سرمایه گزاران

۶.ازدیاد سازمانهای مردم نهاد در روستاها و شهرها

۷. حضور مددکار ، روانشناس و روانپزشک در مراکز درمانی روستاها

 

در خلوص و خلوت پنهانی ام من پر از موسیقی روحانی ام ای خدای لحظه های دلپذیر شادی این لحظه ها را از ما نگیر

 

تحقیق و پژوهش توانگر و همکارانشان سه سال به طول انجامید و طرح آنان در فروردین ماه ۹۷ برگزیده اول استانی و کشوری شد و سپس به بهزیستی کشور ارائه گردید تا روی همه دانش آموزان انجام گیرد.آنان مدت سه سال با ۸۲۰ فرد آسیب خورده اجتماع با فرهنگهای متفاوت زندگی کردند،غصه خوردند،اشک ریختند دردهایشان را حس کردند تا بالاخره توانستند گوشه ای از مشکلات شان راحل کنند و فریاد دردشان را به گوش مسئولین برسانند و بگویند آنها هم در گوشه ای از این سرزمین زندگی میکنند که چشم امیدشان به شماست آنها را دریابید.

توانگر در پایان افزود: من هم یک سمن بودم از بین مردم برخاستم و رسالت خود را انجام دادم و صدای دردمندان را به گوش شما مسئولین رساندم شما هم کمر همت ببندید و در اجرای عملی راهکارهای ارائه شده یاری رسانید .

 

 

در ادامه این برنامه ، دانش آموزان دبستان غیر انتفاعی پسرانه زارع سرود “نه بگو” موضوع مرتبط با بحث آسیب های اجتماعی را با مدیریت جلیلی به زیبایی هر چه تمام تر اجرا نمودند.

 

 

معاون فرهنگی و امور جوانان از دیگر سخنرانان کارگاه بود، که اظهار کرد:بسیار خرسندم که در بین بزرگواران، مسئولین، شهروندان و خانواده های دانش آموزان هستم. ارتقاء به حق اوز از بخش به شهرستان را تبریک میگویم و امیدوارم این تغییر و تحول منشأ خیر و برکت برای شما شهروندان ساکن شهرستان زیبای اوز باشد. سرود نه بگو، نتیجه پژوهشی ارائه شده توسط محقق توانگر مرتبط با موضوع آسیب های اجتماعی و نقش مشارکت های اجتماعی و سازمان های مردم نهاد در کاهش این آسیب ها شاهد و سندی بر ادعای ما در رابطه با مقوله آسیب های اجتماعی جامعه است.

 

و اما آسیب اجتماعی چیست؟

هر زمانی کنش یک فرد با کنش طبیعی جامعه مغایرت داشته باشد و این کنش غیر طبیعی وسعتی داشته باشد که به جامعه ضربه بزند این از بحث آسیب فردی خارج و تبدیل به آسیب اجتماعی میشود. وقتی خانواده دچار بیماری شد جوامع بزرگتر از خانواده مانند یک شهرستان ،یک کشور و یک امت دچار بیماری شده است. همانگونه که یک سرما خوردگی کل سیستم بدن شما را درگیر میکند یک آسیب اجتماعی هم تمام سیستم جامعه را مختل می‌ نماید ؛ کل جامعه را فلج کرده و منتهی به امری مثل خودکشی ، اعتیاد و … خواهد شد .آسیب های اجتماعی از دایره فردی خارج شده جامعه را تحت تأثیر قرار داده و در سطح یک آسیب باقی نمی ماند، زایش میکند و آسیب های بزرگتری تولید میکند فقر با طلاق ازدواج میکند خشونت را به دنیا می آورد و بی بندو باری اخلاقی تولید میکند.و سرانجام عملکرد جامعه و فرد به پایین ترین سطح خود میرسد در مقوله سرمایه های اجتماعی، هسته مرکزی اعتماد اجتماعی است در جامعه ما ۹۰ درصد افراد به یکدیگر و به دولت اعتماد ندارند .ما با پنهان کردن مقوله های اجتماعی و پاک کردن صورت مسئله به جامعه خود ظلم کرده ایم .انواع آسیب های طلاق،خشونت،اعتیاد،اهانت به طرز فکر و مذهب یکدیگر همه و همه باعث کاهش سرمایه های اجتماعی میشود و نتیجه آن یعنی خروج فرد از کانون خانواده از کشور از سیستم و خروج افراد یعنی تنزل اجتماعی. آسیب های اجتماعی شهر کوچک و بزرگ نمی شناسد فراگیر تر از بیماری جسمی است .زمانیکه یک فرد از افراد جامعه دچار حالت روحی روانی باشد کل خانواده و در مقیاس بزرگتر جامعه را درگیر خواهد کرد.

مهارت های ارتباطی، شناخت عواطف و احساسات، مهارت و جرات نه گفتن و… و مهمتر از هر چیز مهارت ابراز وجود چه در حوزه آموزش و پرورش (از طریق معلمان ) و چه از طریق والدین به فرزندان آموزش داده نشده، انحرافات فکری ، عقیدتی و رفتاری ،محدوده ارتباط پسر و دختر برای آنان تشریح نشده پس چگونه از آنان انتظار داریم مرحله مهم نه گفتن را در مواجهه با خطرات اجرا کنند.

چرا در جامعه جنوب که جزو جوامع سنتی است از هر ۴ ازدواج یکی منجر به طلاق میشود!؟ چرا بالاترین آمار خودکشی را در کشور دارد !؟ آسیب های اجتماعی پیر و جوان ،بزرگ و کوچک ،شیعه و سنی ،با سواد و بی سواد نمیشناسد مانند یک ویروس همه را مبتلا میکند. کلید پیشگیری در آموزش خانواده است. گام اول توانمندسازی خانواده ها است با شرکت در دوره های آموزشی سلامت روان سلامت را ، وارد زندگی خود کنید.

 

در سراسر جوامع و کشورهای توسعه یافته به این نتیجه رسیده اند که دولت ها به تنهایی نمیتوانند معضلات جامعه را ریشه کن کنند بلکه این افراد مسئولیت پذیر جامعه هستند آنهم نه بصورت فردی ، بلکه گروهی و با عضویت در اجتماع سازمانهای مردم نهاد جمعی (انجیو های محیط زیست، آسیبهای اجتماعی، فرهنگی ادبی و …) میتوان به این مهم دست یافت. تشکل های بهداشت و محیط زیست با فرهنگ سازی، خیلی بهتر از شهرداری ها و نیروهای خدماتی آنان توانسته است در امر پاکسازی محیط زیست نقش داشته باشد و اَبَر انجیو مردم نهاد Na (انجمن معتادان گمنام) معضل خانمان سوز اعتیاد را که تمام روانشناسان و روانپزشکان دنیا در حل آن عاجز مانده اند را حل نموده است .

وقتی چندین تشکل مردم نهاد که به واسطه حس مسئولیت پذیری در مقوله سلامتی و بهداشت و ورزش و… جمع میشوند و درصدد دادن خدمات صادقانه به ارگان های مختلف دولتی در حل مشکلات مردم و جامعه هستند آنان را نادیده نگیرید (خطاب به مسئولین حاضر ) توسعه اجتماعی اگر در جامعه اتفاق نیافتد با وجود امکاناتی چون پول ،ثروت و قدرت هم نمیتوانند مانع از فروپاشی درونی یک کشور شود.آمار تلفات بر اثر اعتیاد، فروپاشی خانواده ها ،طلاق رسمی، طلاق عاطفی،ایدز ،کودکان خیابانی، دختران فراری،تجاوز ،خودکشی ،قتل و… از جنگ بیشتر بوده است .

آسیب های اجتماعی از هر بمبی خطرناک تر است.

با ایجاد سازمانهای مردم نهاد و پیوستن به این تشکل های غیر سیاسی ،سلامتی روحی و روانی را برای خود و شهر خود به ارمغان آورید.

 

سازمانهای مردم نهاد غیر دولتی حتما باید سه شاخصه زیر را داشته باشد:

 

۱. غیر سیاسی

 

۲. غیر انتفاعی (به دور از درآمد زایی) کسانی که به دنبال کسب درآمد از این راه هستند در این مهم جایی ندارند (میتوانند بروند شرکت تجاری ثبت کنند)

 

۳. داوطلبانه بودن مشارکت (بابت حضور افراد حقوق نگیرند افراد را با پول و وام و وعده های مالی وادار به ماندن نکنند. )

فعالیت‌های سیاسی ،جناح بندی ،حمایت و دفاع از فرد خاصی که قصد پیروزی در انتخابات سیاسی شهرستان و کشور دارد در مقوله سازمان و انجمن مردم نهاد جایی ندارد.

 

۴. سازمانهای مردم نهاد حلقه واسط دولت و مردم هستند.

 

سازمان های مردم نهاد مطالبه گر هستند مطالبه گری کنید قدرت مطالبه گری را افزایش دهید تا رسیدگی بیشتری از طرف دولت صورت گیرد .مطالبات به حق خود را مطالبه کنید از ما بخواهید که در حل معضلات شهرتان یاری گر باشیم، با مطالبه شما ما هم حمایت می کنیم.

پایان بخش و حسن ختام برنامه نظاره کلیپ کوتاهی در رابطه با بحث چگونگی ارتباط پدر و دختر بود که اشاره به موضوع آسیب های اجتماعی ناشی از کمبود دریافت محبت از والد به فرزند دختر داشت.

 

با اعلام از تریبون همایش موسسه سفیران تندرستی که در اولین سال فعالیت شان ششمین برنامه خود را با موفقیت اجرا کردند، در نظر دارند با توجه به ضعف و نیاز کارگروهی در جامعه ،کارگاهی با موضوع حصول کار تیمی توسط دکتر خرسند و کارگاه دیگری با موضوع سواد رسانه ای، که ویژه جوانان است توسط صدیقی اجرا نمایند.

 

فایزه رضائی همیار سفیران تندرستی / ۱۴ آبان ۹۸

منبع: سایت پیام دانش اوز

00

گالری عکس

گالری عکس1 عکسنوشته شده توسط اپراتور سایت در شنبه, ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۵:۱۷ ق.ظ

دیدگاه