صعود هیات کوهنوردی اوز به چهارمین کوه بزرگ ایران و مرتفع‌ترین قله در جنوب کشور

هیئت کوهنوردی اوز در برنامه ای دو روزه به کوه هزار کرمان، چهارمین کوه بزرگ ایران و مرتفع‌ترین قله در جنوب کشور، صعود کرد.

 

به گزارش روابط عمومی هیئت کوهنوردی اوز، این صعود که در روزهای ۹ و ۱۰ مرداد ۹۸ با شرکت ۲۷ نفر از اعضای هیئت و ۴ کوهنورد به صورت افتخاری از بندرعباس (جعفر رستمی، سید احمد، سید اسماعیل و سید شرف الدین هاشمی) انجام شد یاسر نیکبخت از کوهنوردان راین راهنمایی مسیر را برعهده داشت.

 

کوهنوردان در روز نخست پس از رسیدن به شهر راین با اقامت چند ساعته در سرای فرهنگیان کوله صعود خود را آماده کردند و در ساعت ۱۸ با رفتن به ورودی آبشار راین پا به کوه شدند و با رسیدن به پناهگاه در ارتفاع ۳۱۵۰ متری شب به استراحت و هم هوایی‌‌ پرداختند. در روز دوم حمله به قله از ساعت ۵ صبح آغاز شد.

 

کوهنوردان پس از عبور از دره آویشن، صخره تاج خروس در ارتفاع ۳۸۴۵ متری و شتر خواب در ارتفاع ۴۳۰۰ متری و عبور از مسیرها و پاکوب های مشخص شده به قله ۴۵۰۱ متری هزار صعود کردند.

 

مسیر صعود و فرود یکسان ولی با کمی تغییر انجام شد و مسیر برگشت بیشتر به صورت شن اسکی صورت گرفت.

 

از موارد قابل ذکر صعود به این قله یکی آب آشامیدنی بود که فقط تا پناهگاه در دسترس بود و از پناهگاه تا قله حداقل سه لیتر آب باید هر کوهنورد به همراه داشت. لزوم ساخت سرویس بهداشتی در کنار جان پناه و قرار دادن خمره هایی در دل زمین برای تامین آب مسیر کوهنوردان و یا منبع ذخیره آب به روش هایی که در مناطق گرمسیری مانند اوز رایج است از سختی های مسیر می کاهد. هر چند شاید تامین هزینه برای اداره ورزش و جوانان راین و هیئت کوهنوردی آن امکان پذیر نباشد اما با کمک و حمایت دوستداران کوه و طبیعت می توان بر جذابیت و امکانات آن افزود. خوشبختانه با تدابیر دست اندرکاران و رعایت کوهنوردان مسیرها تا حد زیادی تمیز و بدون هر گونه زباله ای بود.

 

زیبایی مسیر، تنوع پوشش گیاهی و هوای دلپذیر و جاندارانی که هر از گاهی طی راه مشاهده می شدند از خستگی و سختی صعود می کاست. این مسیر به گونه ای بود که بسیاری از تمرین های کوه پیمایی را امکان پذیر می ساخت و مکان مناسبی برای تمرین های مختلف کوه پیمایی و کوهنوردی است. از دیگر جاذبه های این مسیر سنگ های بزرگی است که ذهن خلاق بیننده را برای تجسم اشکال مختلف بر می انگیزد از کرگردن و شامپانزه گرفته تا تاج خروس و غیره. سنگ های آذرین ابتدای مسیر، آبشار و صدای آب و درختان و بوته های مختلف نیز از دیدنی های این منطقه طبیعت گردی و گردشگری است.

 

همدلی و همراهی همنوردان به خصوص سرپرست، رییس و نائب رییس هیئت و عقب دارها امکان صعود همه اعضا را برای فتح قله فراهم و انرژی و نشاط گروه را چند برابر کرد.

 

در این صعود سعید شریفی و مهشید خضری، رییس و نائب رییس هیئت، نیز حضور داشتند و هماهنگی و هدایت اعضا و برنامه ها را برعهده داشتند. در مسیر برگشت نقد و بررسی برنامه و صعود با مشارکت اعضا صورت گرفت تا ضمن اعمال در برنامه های بعدی بر کیفیت صعودها، توان و آموزش حرفه ای کوهنوردان افزوده شود.

 

سرپرست و سرقدم: احمد قاضی زاده

 

عقب دار: فیصل حیدری، مهدی صداقت، رسول قاری

 

تصویربردار: محمد خضری

 

کوهنوردان حاضر در این صعود عبارت بودند از:

 

احمد قاضی زاده، سمیره زراعتی، فروغ هاشمی، ‌مهرناز عبادی، سمیه امینی، گلثوم ثریانژاد، جابر صدیق، نسیمه طاهری، محمد خضری، سعید شریفی، پروانه پدرام، شمس حسین زاده، شهریار رحیمی، مهشید خضری، فاطمه ابراهیمی، فاطمه قدیمی، آنا حسینی، ایران دخت صدیقی، عبدالرزاق افسری، رسول قاری، فاطمه قاضی زاده، فیصل حیدری، علیرضا صفرپور، فاروق فیروزى، مهدی صداقت، مژگان صداقت، خالد شمسی

 

منبع: سایت خبری هیات کوهنوردی اوز

نوشته شده توسط اپراتور سایت در سه شنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۴۲ ق.ظ

دیدگاه