کارگاه تخصصی حرکات اصلاحی و دوره غربالگری اسکلتی عضلانی در اوز برگزار شد

به ابتکار موسسه سفیران تندرستی اوز و با همکاری اداره ورزش و جوانان، مرکز بهداشتی-درمانی شماره ۲ (خیریه مرحوم حاج حسنعلی دانشپور) و دانشگاه آزاد اسلامی اوز، اعضای انجمن ندای ورزش و سلامت شیراز در یک اقدام فراگیر و با حضور کارشناسان اقدام به بررسی وضعیت جسمانی و عضلانی شهروندان و برگزاری کارگاه آموزشی تخصصی حرکات اصلاحی با تدریس تئوری و عملی توسط دکتر سیدعلی راسخ، دکترای آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی نمودند.

 

 

به گزارش محمد جهان دیده، دبیر موسسه سفیران تندرستی، کارشناسان انجمن ندای ورزش و سلامت شیراز از ساعت ۸ صبح روز پنج شنبه ۱۳ تیرماه ۹۸ پس از برگزاری آئین گشایش که با حضور محمدحسین آتش فراز (بخشدار)، مهران عسکری( ریاست شورای اسلامی اوز)، محمود محبی و فریبا صالحی (اعضای شورا) ، علی عسکر عسکری (مدیر مرکز بهداشتی درمانی شماره ۲)، عبدالعزیز خضری( رئیس دانشگاه آزاد اسلامی) دبیران و اعضای بعضی گروه های فعال اجتماعی انجام شد و پس از صحبت های سید یوسف حسینی، رئیس اداره ورزش و جوانان در خصوص اهمیت اقدامات پیشگیرانه پیش از درمان، کار غربالگری از مراجعه کنندگان تا ساعت ۱۵ ادامه یافت.

 

جهاندیده خاطرنشان کرد: خوشبختانه استقبال از برنامه غربالگری قابل توجه بود و جمعیتی بالغ بر ۱۵۰ نفر مراجعه کرده که توسط کارشناسان ندای ورزش و تندرستی مورد معاینه جسمانی قرار گرفتند.

 

وی افزود: ساعت ۱۷:۳۰ همان روز در تالار فردوسی(خیریه شیخ عبدالقادر فقیهی) دانشگاه آزاد اسلامی، کارگاه تخصصی حرکات اصلاحی برای برون رفت از نابسامانی های جسمانی چون دردهای مزمن کمر، گردن، دست، پا و نارسایی هایی چون صافی کف پا، زانو و غیره  با تدریس آقای دکتر علی راسخ برگزار شد و با نمایش عملی و فیلم به مدت ۳ ساعت ادامه یافت.

 

دکتر علی راسخ، مخترع دستگاه های رفع مشکلات جسمانی با تبیین آمارهای موضوع کارگاه اظهار کرد: این آسیب ها در استان مازندران بیشترین و استان های جنوبی در ردیف کمترین ها قرار دارند که کارشناسان شرایط آب و هوایی گرم مناطق جنوب می تواند از علل منحنی مثبت باشد.

 

وی خاطرنشان کرد: آسیب ها در گروه های سنی مردان و زنان متفاوت است.

 

دکتر راسخ با هشدار این موضوع که اضافه وزن افراد، از موارد جدی در افزایش آسیب های جسمانی و عضلانی است به دو نوع معیار وزن مناسب و نامناسب برای شناسایی وزن اشاره کرد.

 

این متخصص، حرکات اصلاحی را یکی از بهترین راه های رفع مشکلات عضلانی دانست و با اشاره به نکات لازم برای رعایت کردن در حین نماز خواندن گفت: موقع رکوع و سجود بستگی به زمان توقف در آن  که هر چه طولانی تر باشد، مفیدتر خواهد بود، به رفع مشکلات جسمی کمک شایان می کند.

 

دکتر راسخ با مثبت دانستن پیاده روی تند روزانه و به شرط بالا بردن ضربان قلب، برای سلامتی، چربی سوزی و کاهش وزن اظهارکرد:

با توجه به بررسی های علمی،  شنا کردن  در آب دریا و با توجه به شوری آب هرچند مفید است ولی چنین درمانی برای رفع مشکلات بدنی موقتی است.

او در تعریف ضعف عضله و شناخت آن گفت: لرزش دست، پا و انگشتان دلیل بر ضعف عضلات نیست و آثار روحی آن را بایستی شناسایی کرد.

 

دکتر راسخ در جمع بندی کارگاه و در جواب پرسشگران حاضر در تالار به امر مهم پیشگیری و بعضا با هیچ گونه هزینه مالی و صرفا با انجام حرکات کششی و نرمشی مجددا اشاره و بر آن تاکید کرد.

 

وی در جواب پرسشگری در خصوص عامل سن و رابطه آن با حرکات اصلاحی گفت:سن اصلا مانع برای رفع حرکات اصلاحی نیست و به شخصی با سن بالای ۸۰ سال اشاره کرد، که توانسته مشکل زانوی خود را رفع کند.

 

در طول برنامه، مهندس شریف امینی، عضو سفیران تندرستی به معرفی رئوس برنامه و حسینی رئیس ورزش و جوانان در آخر کارگاه به تشریح بازتاب عملکرد گروه در نوبت صبح پرداختند.

 

حسینی گفت: وجود آسیب های جسمانی نگران کننده است به گونه ای که در غربالگری که در درمانگاه شماره ۲ و از نتیجه بررسی معاینه مراجعان بدست آمده، حکایت از آمار نگران کننده دارد و بعضا آسیب های جسمانی تا حدود ۷۰% شناسایی شده است.

 

وی آمار به دست آماده از برنامه غربالگری ناهنجاری های اسکلتی در بخش اوز از نمونه های آماری  مراجعه کنندگان را به شرح ذیل اعلام کرد:

پشت صاف ۲۴%

پشت کج ۱۵%

پشت تابدار ۲۷%

کمر گود ۶۵%

کمر صاف ۲۵%

لگن مایل ۳۰%

پای درون ۱۷%

پای خارج ۱۵%

شانه متقارن ۴۰%

زانو خم ۳۰%

زانو عقب رفته ۳۰%

زانو ضربدری ۲۵%

زانو پرانتزی ۲۰%

کف پای صاف ۳۰%

کف پای گود ۷%

شصت کج ۵۰%

گردن کج ۲۰%

گردن جلو ۳۳%

 

وی حضور جمعی از پزشکان  از جمله دکتر هاجر دانشی، رییس مراکز بهداشتی درمانی اوز، دکتر اسماء بیگدلی، دکتر عبدالرحمن حراسی ، آقای سعید احمد پور فیزیوتراپیست و جمعی از اساتید دانشکده بهداشت را مغتنم شمرد و از محمد جهاندیده، عبدالحمید صدیقی و دیگر اعضای سفیران تندرستی به خاطرزحمات زیادو ترتیب این برنامه قابل تحسین، تمجید کرد.

 

به رسم قدرشناسی و یادبود، لوح سپاسی که تهیه شده بود به کلیه مهمانان انجمن ندای ورزش و سلامت شیراز(دکتر سیدعلی راسخ، نرجس هادیان، جواد اللهیاری، زهرا رضایی، فایزه بیات، وحید زارع و مرتضی معصوم پور) اهدا شد.

 

منبع: سایت خبری پیام دانش اوز

 

 

00

گالری عکس

گالری عکس1 عکسنوشته شده توسط اپراتور سایت در سه شنبه, ۱۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۶:۲۹ ق.ظ

دیدگاه